W projekcie leśna zieleń przenika na działkę, otacza nowe obiekty, a nawet wchodzi do środka. Nowe budynki powstają na łące. Maksymalnie wtapiają się w otaczającą przyrodę. Parkowa przestrzeń zaprasza gości i otwiera obszar na nowe zastosowania. Wokół budynków powstaje nowe miejsce spotkań dla mieszkańców oraz zróżnicowane tereny rekreacyjne. Przestrzeń jest zróżnicowana, a ukształtowanie terenu różnorodne: płaskie i pagórkowate.
Budynek Centrum Kultury został zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu; od południa maksymalnie otwarty / przeszklony - z holem wejściowym i kawiarnią; od północy znalazło się zamknięte zaplecze teatru z pełną elewacją. W kierunkach wschód /zachód znalazły się biura i sale warsztatowe z drewnianymi lamelami ograniczającymi wpadające światło.
Bryła powstała z wyniesienia do góry widowni i komina scenicznego, który został ścięty w kierunku południowym. Na całej powierzchni pochyłego dachu znajdują się panele fotowoltaiczne, reszta dachu płaskiego nad parterem została zaprojektowana jako dach zielony, z możliwością ustawienia dodatkowych paneli.
Większość funkcji znajduje się na parterze budynku: hol z bezpośrednim wejściem do sali widowiskowej, kawiarnia, zaplecze sanitarne oraz wszystkie sale warsztatowe. Dzięki temu obiekt jest łatwo dostępny. Na piętrze zaplanowano pokoje dla administracji z zapleczem sanitarnym oraz 32 miejsca na balkonie sali widowiskowej.
Główne wejście do budynku znajduje się od południa. Przeszklony hol wejściowy jest maksymalnie otwarty w kierunku południowym, zaprasza wszystkich do środka. Hol został potraktowany jako przestrzeń publiczna, która inspiruje, przekazuje ciekawe treści, zachęca do refleksji, pozwala na odpoczynek. Hol pełni funkcje nie tylko lobby, staje się też galerią sztuki oraz ogrodem. Zieleń parkowa przenika przez duże przeszklenia i wchodzi do budynku, dając poczucie odpoczynku. Na środku pomiędzy dwoma wejściami ustawiony jest wolnostojący kontuar z punktem informacyjnym / kasą. Na wprost wejścia znajduje się sala widowiskowa. Jej ściana od strony holu jest wypełniona sztuką. Po lewej stronie od wejścia znajduje się kawiarnia z barem otwarta na hol. W bloku za kawiarnią zostało ukryte zaplecze, klatka schodowa z windą oraz zespół toalet i szatnia. Z holu widać także salę prób orkiestry. Przeszklona ściana sali pozwala na obserwowanie muzyków, a przesuwne panele dają możliwość otwarcia sali na hol, połączenia obu przestrzeni i wypełnienia ich muzyką. Połączona przestrzeń daje nowe możliwości aranżacji holu przy organizacji innych imprez.
Bezpośrednio z holu dostępna jest sala widowiskowa, która jest sercem obiektu. To wokół niej zostały zaplanowane wszystkie inne funkcje. Wchodząc do sali z tyłu widowni schodzimy w dół, w kierunku sceny. Cała część teatralna została obniżona względem poziomu 0, co pozwoliło na uzyskanie maksymalnej wysokości komina scenicznego, przy równoczesnym zachowaniu wymaganej w MPZP wysokości budynku 14m. Sala widowiskowa posiada 320 miejsca siedzące na parterze oraz 28 na piętrze. Dodatkowo przewidziano 4 miejsca dla osób niepełnosprawnych w najwyższym rzędzie. Akustyka sali dopasowana do głównej funkcji teatru dramatycznego. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości sali do organizacji różnych innych wydarzeń, zastosowano system aktywnej regulacji czasu pogłosu, który służy do wydłużania czasu pogłosu sali, natomiast w celu jego skrócenia zaprojektowano rozwijane banery akustyczne. Zastosowanie systemów regulacji czasu pogłosu w sali umożliwi zachowanie jej wielofunkcyjności pod względem akustycznym. Dzięki temu, będzie istniała możliwość organizowania zarówno występów kabaretowych jak i koncertów akustycznych.
Scena o wymiarach 10,8x13,4m, okno sceniczne o szer. 8,8m i wysokości 5,5m. Za sceną zaplanowano zascenie, które może służyć także jako magazyn dekoracji. Komin sceniczny o wysokości w najniższym miejscu 12,1m oraz 13,8m w najwyższym. Zaplanowano zapadnie na scenie głównej, proscenium oraz w kieszeni bocznej. Istnieje możliwość wprowadzenia sceny obrotowej. Pod sceną i kieszenią boczną znajdują się maszynownie i pomieszczenie techniczne. Od zachodu magazyn z możliwością wjazdu samochodu dostawczego. W magazynie zaplanowano rampę przeładunkową połączoną bezpośrednio z kieszenią boczną sceny. Od północy pomieszczenia magazynowo - warsztatowe oraz techniczne z wyjściem ewakuacyjnym. Od wschodu pomieszczenia dla artystów z zapleczem sanitarnym, połączone korytarzem z ogólnodostępną częścią domu kultury.
Sale warsztatowe zostały zblokowane i zaplanowane od wschodu i zachodu, co pozwoli na ich odpowiednie nasłonecznienie. Od wschodu sale lekcyjne oraz pracownia plastyczna z funkcją pracowni ceramicznej. Niektóre sale zostały zaplanowane z możliwością ich łączenia, co pozwoli na powiększenie metrażu sali w zależności od potrzeb. Od zachodu sala prób chóru i orkiestry oraz sala tańca z zapleczem.
Wizualizacje: Dagmara Stąpor-Bartnik